A co obědy, máte?

18.10.2021

Máme, jasně a dokonce i jídelnu :D
Navíc nám tu vaří moc dobře. 

Ze začátku to ale vypadalo trochu jinak... Když dcera nastoupila do první třídy, chodila domů napůl hladová, protože jí ve školní jídelně moc nechutnalo. Jídlo dostávali v nových kombinacích, s přílohami, které příliš neznala. Ale hlavně - jídlo bylo méně slané.
U nás je jídlo důležitým parametrem "dobrého dne" :D a tak jsem čekala, jak se to vyvine. Ono celkově - při nástupu do školy děti překonávají řadu překážek, seznamují se s prostředím, jeden s druhým ... a když vám k tomu ještě úplně nechutná, tak to moc nepřidá. Co jsme se bavili s rodiči, mělo to podobně většina dětí. Pozvolný nástup, přivykání a pak to buď klapne, nebo ne. U nás naštěstí ano. Dcera se adaptovala a po nějakém týdnu baštila vše od polévek, po bulgur. Jediné, co tradičně nedává je tempeh. Ale to je pohoda, ne?

A jak to tedy je? Jídelna se hlásí k programu Skutečně zdravá škola a vaří:

Zdravě
Tedy bez nevhodných potravinářských aditiv (barviva, aromata, dochucovadla včetně glutamátu, sladidla, konzervanty, apod.), bez trans-mastných kyselin a bez potravin geneticky modifikovaných (GMO).

Kvalitně.

Řada surovin je v bio kvalitě, maso vždy z českého, nejlépe lokálního chovu.

Nápaditě.
Používá "netradiční" suroviny (bulgur, pohanka, celozrnné produkty,...), kombinuje chutě, používá koření z celého světa (a díky tomu třeba nemusí v bezmasém dni podávat čočku pouze ve verzi "nakyselo" s okurkou...) a taky v týdenním jídelníčku citlivě vyvažuje klasické recepty s těmi méně obvyklými.

Odlehčeně - a to hodně oceňuji.
Maso není 5x týdně. A - když už se vynechá, není nahrazeno dukátovými buchtičkami... Místo toho tady najdeme třeba čočkový dhal, bulguroto se zeleninou, sýrové smaženky, apod.
Jednou týdně je v jídelníčku ryba, v různých úpravách.

Přitom podle "pravidel" - spotřební koš je dodržen.

Za mě, jako rodiče super. Doma se snažíme podobně a je fajn vědět, že ve škole to jde podobnou cestou.
A dcera? Napapaná a spokojená 😊 Kéž by jí to vydrželo co nejdéle... 


No, ale aby to nebyl jenom chvalozpěv - nějaké věci by šly zlepšit vždycky ;)
Osobně bych třeba podporovala to, aby bylo masa ještě méně.
Nebo třeba, aby byly častěji zeleninové polévky.
Podstatné mi taky přijde, aby jídelny s rodiči komunikovali. U nás třeba funguje zasílání jídelníčku na email, ale mohlo by toho být víc. Třeba info o surovinách, možnost vyjádřit se - dotazník, apod.
Naposledy vím, že se mi zmiňovali, že budou dělat dotazníky pro dětičky. 

Co ještě oceňuji, je, že máme k dispozici elektronickou aplikaci pro možnost jednoduché kontroly nad svým účtem. Odhlašování obědů, info o zůstatku a samozřejmě také jídelníček. Je to systém Strava.cz. Asi to znáte... (?)

A tak si myslím, že by sice mohlo být ještě lépe, ale také mnohem, mnohem hůř.
A tak je fajn být vděčný za to, co máme a třeba i pochválit ty, kteří za tím stojí. 

Není to totiž samozřejmé.

I škola/školka zapojená do zmíněného programu nemusí automaticky naplňovat vše na 100%. Mám takovou zkušenost ze školky... Ale, když už to funguje, je dobré za to občas poděkovat. Zrovna před pár dny jsme si povídali s odpovědnou paní v naší škole, jak je každý dobrý hlas potřeba. Protože, samozřejmě, stížnosti jsou slyšet vždycky víc. A ono obhájit si tenhle styl stravování "před všemi" nemusí být žádný med ;)

A že to u Vás nefunguje takhle - nebo zkrátka to nefunguje podle Vašich představ? No tak to zkuste změnit. Kde není poptávka - není nabídka. Stačí pár odhodlaných rodičů, kteří začnou se školou konstruktivně jednat a zázrak může být na světě.

A tak hodně štěstí - a dejme si dnes k obědu něco dobrého i my, rodiče ;)