Co je to Anthroposofie ?
Každý, kdo se zajímá o waldorfskou pedagogiku už tohle slovo slyšel. Anthroposofie. Co si za ním vlastně představit? Kde se s anthroposofií můžeme setkat? Patří do skutečného světa, nebo je to nějaký náboženský kult? Pojďme se na to podívat...
Anthroposofie je duchovní nauka, jejímž zakladatelem byl rakouský filosof Rudolf Steiner. Její matičkou byla Theosofie, která ale byla více ezoterická a inspirovaná východem. Anthroposofie oproti tomu zakořenila v křesťanství. Nechává se ovlivnit duchovním světem, soustředí se na člověka a na jeho životní cestu, kterou ovlivňuje svět.
Už Steiner ale říkal, že anthroposofie není náboženstvím, ale spíš vědou, duchovní vědou. Názvem připomíná antropologii, ale: "Oproti antropologii, která je čistě fyzickou naukou o člověku, je anthroposofie vědění o člověku prozářené duchem." Anthroposof.cz
Jak už zaznělo, anthroposofie je základem pro waldorfskou pedagogiku, o které je celý tento blog. Ale to zdaleka není všechno. Už Steiner byl zastáncem toho,
že duchovní věda má smysl teprve tehdy, když dokáže ovlivňovat reálný svět. Zlepšovat
ho a utvářet ho podle duchovních impulsů. A tak rozpracoval několik základních témat (položil pro ně myšlenkový základ), ze kterých pak vznikaly reálné projekty. Jaký mají přesah do naší současnosti? Můžeme jmenovat :
- waldorfskou pedagogiku
- ale také léčebnou pedagogiku
- anthroposofickou medicínu
- biodynamické hospodaření
- umění, nebo spíše léčivé umění
- náboženské hnutí
- a jistě jsou i další, protože Rudolf Steiner byl mimořádně renesanční člověk. Víc si o něm můžete poslechnout v TOMTO rozhovoru s religionistou Janem Sušerem.
U výše zmíněných se můžeme dívat na myšlenkový základ a také na to jaký mají přesah do naší současnosti... Pro začátek přirozeně:
Waldorfská pedagogika
"V centru waldorfské pedagogiky stojí člověk vyvíjející se ke svobodě. Úkolem učitele je tedy podávat učební látku dětem v souladu s jejich věkem a situací, tedy individualizovat ji. Vše se tedy řídí ústředním úkolem: Jak mohu individuální duchovní pramen aktivity spočívající v každém dítěti podnítit v souladu s jeho věkem tak, aby mu mohl později sloužit." tolik citace z knížky Co je anthroposofie. Steiner sám raději než o pedagogice, mluvil o "výchovném umění"... A jaké jsou hlavní znaky waldorfské pedagogiky dnešních dní? Psala jsem o tom třeba TADY. Případně čerpejte ze stránek Asociace Waldorfských škol.
Léčebná pedagogika
Věnuje se péči o děti, mladistvé, nebo dospělé lidi s různými
druhy mentálního i fyzického postižení. Péče je v tomto případě realizovaná
prostřednictvím "camphillů", které fungují po celém světě. Vždy jde o komunitu,
v které žijí a pracují společně "běžní" lidé spolu s těmi "postiženými".
Camphilly často provozují biodynamické zemědělství, produkují různé řemeslně vyráběné produkty a zapojují se do života
místní komunity. Jeden camphill máme i v ČR a to Statek na soutoku v Českých
Kopistech. O jejich přístupu, historii i aktuálních akcích si můžete přečíst TADY.
Anthroposofická medicína
.Jejím hlavním jmenovatelem je holistický přístup, který staví na přirozených
samo-uzdravujících schopnostech člověka.
Pravděpodobně znáte kosmetickou značku Welleda. Její produkty vycházejí právě z tohoto
přístupu. Svůj hlavní účel práce popisují její šéfové jako snahu "přispívat
ke světu, v němž se zdraví a krása rozvíjejí v harmonii s lidmi a přírodou." Více o propojení jejich práce s principy antrhroposofické medicíny si můžete
prostudovat na jejich stránkách.
Z podobných základů vychází další kosmetická značka Dr.Hauschka. I tady
najdeme inspiraci anthroposofickou medicínou a přístupem ke zdraví člověka.
Více třeba TADY.
Biodynamické hospodářství
Další oblastí je zemědělské hospodaření podle tzv. biologicko-dynamických principů. Ty staví na holistickém přístupu k přírodě, rostlinám, zvířatům a člověku. Hospodaří udržitelně a s maximálními nároky na ekologii, biodiverzitu a férovost. Společnosti, které hospodaří tímto způsobem jsou sdruženy ve spolku Deméter, o kterém si více můžete přečíst TADY. Mezi producenty patří třeba firma dodávající bio potraviny PRO-BIO, známe ji z každé zdravé výživy... O tom, jak jejich práce souvisí z anthroposofií, si můžete přečíst TADY. A nebo aromaterapeutická firma Nobilis Tilia, která šetrným přístupem získává silice mimořádné čistoty. Jak pracují se dá prohlédnout TADY.
Umění
Anthroposofie ale ovlivnila i umění. Někdy se dokonce mluví o léčebném umění, protože podle Steinera má krása a harmonie, které umění přináší, velký pozitivní vliv na všechny úrovně člověka. Z toho vyrostla třeba Eurytmie, o které se říká, že je zviditelněnou hudbou nebo mluvou. Více na jejich stránkách. A dílem v pravdě uměleckým je i slavné Goetheanum v Dornachu (Švýcarsko). Do této zvláštní budovy bylo vtěleno mnoho mystérií a prvků, podporující myšlenky anthroposofie. Goetheanum dnes slouží jako škola duchovní vědy a také jako sídlo celosvětových aktivit Anthroposofických spolků.
Náboženství
A samozřejmě má Anthroposofie také svou náboženskou linii, vycházející z křesťanské nauky. Její praxi u nás představuje "Obec křesťanů". Více se o ní můžete dozvědět TADY. V naší nabídce je i jedna knížka od zakladatele, a známého kazatele, první české Obce křesťanů, pana Emila Bocka. Ukazuje způsob, jak skrze křesťanskou mystiku číst svátky roku. Je to má oblíbená... Oproti jiným náboženstvím, ale: "…Je to víc než myšlenková konstrukce, je to cesta poznání a životní práce." Anthroposof.cz
Fascinující, že? Pro mě ano. Málokdy bývá tak jasně vidět praktický dopad nějaké duchovní nauky.
Za sebe bych řekla, že anthroposofie chce člověka podpořit v tom, aby pěstoval spojení s duchovním světem a nacházel v něm inspiraci a sílu. Aby znal své nitro a uměl se na něj naladit. A chápal, že je součástí velkého celku a společenství.
Člověk je vlastně "mostem" mezi říší duchovní a fyzickou. Z takového uvědomění pak může vycházet reálné snažení a aktivity, při kterých člověk svět kolem sebe ovlivňuje a přináší do něj více harmonie, krásy a laskavosti.
Pokud Vás zajímá víc, můžete začít touto malou knížečkou.
Pokud chcete studovat hlouběji, hledejte na stránkách Anthroposof.cz, kde
jsou rozpracovaná jednotlivá témata.