Michaelská doba

22.09.2023

Právě nastává Michaelské období, druhá polovina září, často ještě teplé a prozářené paprsky babího léta. Michaelské období je časem kolem rovnodennosti a svátků svatého Václava a Michaela.

Ve waldorfském pojetí je to jeden ze 4 nejdůležitějších svátků roku. V zimě jsou to Vánoce, na jaře Velikonoce, v létě oslavy svatého Jána a na podzim je to právě svátek svatého Michaela.

Jeho hlavním poselstvím je pěstování vlastní odvahy, fyzické síly, vůle a bdělé pozornosti. Ty potřebujeme nejen v "boji se zlem", ale denně při zvládání všeho, co nám život přináší. Pokud se nám daří pěstovat v sobě tyto ctnosti, budeme jako bájný rytíř, jako Václav či Michael.

Svatý Václav je ukázkou rytíře srdce, který svou zbožností vzdoroval zlu svého bratra a svou čistotou navždy chrání České země. Je tak lidským představitelem čistého zbožného bojovníka vzdorujícího tmě.

Archanděl Micheal je podle legendy strážcem nebeské brány, u které váží lidské skutky. Svou jasnou pozorností (zářící meč) rozlišuje jejich podstatu. Ty dobré světlé dává na jednu stranu, ty zlé temné dává na druhou. Co převáží? A co se kam počítá? O tom si můžeme povídat s dětmi. Co je dobrým skutkem a co by patřilo na druhou stranu? Jak bychom asi dopadli, kdybychom večer stáli před nebeskou bránou. Proto bývá někdy Michael zobrazován s vahami. Souvislost vnímáme i s rovnodenností, která je vyváženou polovinou mezi létem a nejtemnější částí roku.

Michael bývá také často zobrazován jako rytíř, který svým mečem přemáhá démona. Démon nebo drak je obrazem temné strany, Michael a jeho zlatý meč představuje to dobré. Nemusíme to vnímat pouze jako obraz z duchovní roviny, i když i tam je archanděl Michael mocným ochráncem... Ale můžeme to vnímat jako symboliku, která může inspirovat i nás. Michael představuje to dobré v nás, bdělou pozornost, jasnou mysl, vůli, sílu a odvahu. Démon pak temnou nevědomost, lenost, strach, lež, vše negativní a brzdící. 

Dokážeme následovat Michaela, nebo dáváme bez úsilí napapat démonovi v sobě?

Děti přirozeně vnímají obraz Michaela silně, cítí jeho nepřemožitelnost. 

Pokud chodí Vaše dítko na waldorfskou školu (nebo do WMŠ), určitě bude přicházet s legendami odtamtud a pokud patří mezi ty menší, projde pravděpodobně tzv. Michaelskou stezkou. Doma ho můžeme jen lehce podpořit v prožívání tohoto tématu. Třeba vizualizací Michealské tématiky, říkankami, písničkami a také dostatkem fyzické aktivity.

Známou básní pro toto období je třeba tahle:

"Až budu velký, velký jako svět,
stanu se rytířem, chrabrým na pohled.
Až budu hrdina, silný jako býk,
přemůžu draka, co ruší v lese klid.
A země a měsíc zase budou mé
a všechny hvězdy zase nádherné.
Paprsků slunce zlatý třpyt
mou hlavu pak přijde ozdobit."

Pokud nepatříme do waldorfské školy, můžeme dětem vyprávět příběhy o rytířích (třeba Bajaju, nebo o Sedmihlavém drakovi) a ukazovat si v příbězích "odvahu", ochotu překonat překážky a také vůli překonávat sám sebe. Ty vedou k vítězství a přemožení draka. I tady dětem vizualizujeme atmosféru tohoto svátku vhodnými doplňky – draka, meč, váhy, rytíře,...

Typickým způsobem, jak menší děti (asi tak od 5 do 8 let) podpořit v prožívání vlastního hrdinství je Michaelská stezka. Vychází z Waldorfské pedagogiky, ale užijí si ji jakékoli děti. Nabízím Vím pár zásad, díky kterým Michaelskou stezku postavíte sami. Pokud chcete vědět víc, podívejte se SEM.

A ještě k těm drakům... Děti někdy mívají problém s obrazem zlého draka. U nás to tak dlouho bylo. Dcera draky miluje. Máme celou jejich sbírku, hračky, obrázky, knížky. Dlouho pro ni byl problém, vidět v drakovi zlo. Jak se to u nás vyvíjelo jsem psala TADY. Dnes už je dcera starší a dokáže draka přijmou jako obraz/symbol. A tak nám letos poprvé bez nějakého pnutí zdobí okno průsvit s Michaelem...            A sbírku hraček jsme rozšířili o krásné šité draky. Můžete se na ně podívat TADY, máme je v několika dekorech.

A tak nám všem přeji krásný Michaelský čas a kéž světlo a dobro vyhrává s každým naším činem i myšlenkou...