Plstím, plstíš, plstíme
Práce s vlnou je kouzelná. Je to jeden ze způsobů jak zpomalit a naladit se víc na přítomnost. Přírodní materiál, který při tom zpracováváte a dotýkáte se ho prsty, je příjemný a poddajný. Může vašemu tvoření dávat tvar i barvy, může z něj vzniknout dekorace, nebo i užitný předmět podle Vaší fantazie.
Plstění jsem potkala díky "waldorfu". Dcera chodí do 3.třídy a já měla několik příležitostí se s plstěním potkat a vyzkoušet ho. Protože mě to nadchlo, mám už doma celou výbavu a zkouším dál tvořit samostatně . Postupně, s ohledem na sebe a své možnosti (a schopnosti… :D), ale jdu stále dál. Protože vlna je prostě úžasný materiál.
A tak, prosím, vezměte na vědomí, že nejsem žádný odborník. A přesto jsem se rozhodla, že vám sepíšu pár tipů pro začátečníky.
Nejdřív by mělo zaznít, že existují dva druhy plstění – SUCHÉ a MOKRÉ.
Mám zatím (předatelné) zkušenosti pouze se suchým plstěním a o něm je celý tento text.
Pokud tedy máte chuť začít plstit, je potřeba myslet na
základní věci:
Co budete potřebovat?
Plstící jehly
- doporučuji víc než 1, protože se občas zlomí
- jsou ve velikostech S, M, L (liší se ve velikosti zářezu na jehle a tedy
velikosti vpichu – L použijete na hrubé plstění základu, S na jemné
detaily, M je univerzál)
Molitanovou podložku
mám radši ne příliš vysokou
k dostání jsou kostky, desky různých rozměrů
a existuje i plastová podložka (kartáč) na suché plstění s takovým "ježkem", ale s tím
nemám zkušenost
Česanou ovčí vlnu
v barvách a množství, které budete potřebovat
Mám vyzkoušenou dílnu MOMO Chrudim, od nich beru vlněné česance i vlnu s lanolinem, mají i další pomůcky pro začátek, fungují normálně jako e-shop.
A pak už jenom NÁPAD
Plstit můžete jednoduché "placaté tvary", udělat si brož, nebo korále, nebo plastické
postavy zvířátek či lidí, či vílenku na zavěšení. Obrázek na filc, nebo ozdobit
nějaké své oblečení či látkovou tašku.
Pokud chcete plstit více, tak budete potřebovat i přírodní vlnu s lanolinem a plstící pero.
A jak tedy plstíme? Jaký je princip?
Jehlou pícháme opakovaně do vrstvy vlny na podložce. Pícháme přímo rovně dolů. Plstící jehla má na sobě zářezy, díky kterým vlnu zcuchá do místa vpichu. Opakovaným pícháním se tedy vrstva vlny stává kompaktnější a tužší, získává tak tvar, který vypichujeme. Pokud neplstíme na podklad (viz níže obrázek s dětmi), je potřeba plstěný motiv po chvíli obracet, aby se uplstily obě strany. Nebojte se podložky, je to do ní vpíchané, ale opatrně to utrhněte a jedeme dál. Vyčnívající vlákna až na závěr zastřihneme, aby výtvor nebyl chlupatý.
A tipy k nezaplacení
pro začátečníky?
Vlna se zásadně nestříhá. Její jemná vlákna se dají krásně dělit a krátit utrhnutím. Pokud tedy chceme použít jen část z koupeného česance, bereme ze strany pár vláken do ruky a utrhneme. Tak postupně dostaneme požadované množství.
Pokud chcete dělat plastické výtvory – zvířátka, postavy, tvary – je vždy lepší používat pro základ jen lehce vypranou vlnu, která si nechala vyšší obsah lanolinu (to je přírodní "tuk", který ovčí rouno obsahuje). Taková vlna je šedo bílá, je v chuchvalcích, ne v česancích a občas v ní najdete nějaké to stéblo. Ale tvaruje se perfektně, po celou dobu práce. Teprve vrchní kabátek dostává postavička z barevné vlny.
No a nepostradatelný pomocník pro plstění větších postaviček je plstící pero. Dlouho jsem odolávala. Plasťák, říkala jsem si, pche... Ale ono je fakt prima. Zkusila jsem na kurzu plstění a základ jsem díky tomu plstila poloviční čas, než kdybych jela jen jehlou. A to se počítá. Samostatná jehla je stále nenahraditelná, detaily, tvarování, hloubka,… Ale pero jede najednou 3mi jehlami a to je při náročnější práci znát. Za mě pecka!
No a samozřejmě doporučuji zúčastnit se nějakého workshopu naživo. Pokud ho nikdo ve Vašem okolí nepořádá, můžete ho uspořádat vy. Třeba Barevná owečka dokáže ve východních Čechách udělat program s plstěním pro děti MŠ i ZŠ, stejně jako pro dospělé. Mrkněte na její web či FCB. Na Moravě zase působí paní Kateřina Meltezká, která dokáže pracovat jak s dospělými, tak s dětmi. Můžete navštívit její Vilu Vilekulu v Háji ve Slezsku a nebo ji pozvat k Vám. Její akce a kontakty najdete na FCB profilu.
A jak na to s dětmi?
Plstění je krásná ruční práce pro dospěláky. Ale mají to rády i děti. Práce s vlnou je kouzelná, děti baví kombinovat barevné odstíny, hladit a dotýkat se vlny, i samotné plstění. Je to rukodělná aktivita, trénují si u ní ručičky (jemnou motoriku) a také zapojují vlastní tvořivost, pokud je necháte pracovat úplně volně, nebo jim dáte třeba jen námět na motiv obrázku.
Zpravidla se do činnosti úplně zaberou a zapomenou na vše okolo. Musí se soustředit, protože jehla… A musí být trpělivé, protože výsledek nemají hned. A to je prospěšné pro každé dítě. Waldorfáčci to mají z první ruky ve škole, ostatním dětem to můžete nabídnout i doma.
Pro začátek je nejlepší, nechat je na volno. Ať zkouší dle své fantazie. Pokud je nejlepší dělat obrázky z vlny. Pomůcky už máte a jako podklad tu použijte barevný filc, který koupíte v každé galanterii. Po dokončení ostříhejte vlákna na rubové straně a můžete klidně zarámovat.
Ale pozor, jehly jsou ostré a píchnutí znamená kapku krve… Doporučuji jako aktivitu až pro předškoláky nebo starší.
A poslední poznatek a doporučení. Pozor na moly. Pracujeme s vlnou a to je přírodní materiál, který jim chutná. Pozor při uskladnění zbytků vlny a občas koukněte i na ten výrobek. Vyplatí se vzduchotěsné obaly a/nebo pytlíčky s levandulí. A kdyby jste je náhodou objevili, doporučuje se dát vlnu na 24 hodin do mrazáku, což ty potvůrky stoprocentně zničí ;)