Přednáška Godi Kellera
Godi Keller, autor knížky Škola srdce(m), waldorfský pedagog a mentor, přednáší po celém světě učitelům i rodičům. Je také mentorem "naší" WŠ Pardubice a jednou za čas sem osobně přijíždí. Na dnešní přednášce jsem tak měla možnost ho vidět na živo. Poprvé. A bylo to skvělé!
Kombinace životní moudrosti, zkušeností a vzdělanosti je ohromně inspirativní. Skvělý řečník před nás předkládal různé myšlenky, maloval různé situace, poukazoval na různé souvislosti. Zaznělo toho spousta, co by se dalo tesat do mramoru... :D Přitom laskavě, lidsky, od srdce k srdci. Už teď se těším na jakékoli "příště".
A konkrétní postřehy? Mám jich mnoho, ale uvedu dva:
Přednáška měla hlavní téma "Spolupráce" a GK mluvil o WŠ jako o typické škole, která podporuje spolupráci, namísto egoismu a snahy o osobní prospěch. A to je velké. Chceme to, jako rodiče? Je to určitý životní postoj, hodnota, ke které je potřeba se hlásit. A stojí se nad tím zamyslet. Na WŠ děti nebudou vybízené k soutěžení a poměřování sil či znalostí. Děti nebudou známkované a jejich pokrok se bude měřit jejich vlastním zlepšováním se. Ne poměřováním s úspěchy ostatních. Přerůst sám sebe je tou nejlepší motivací. To mi dává velký smysl.
A druhý postřeh, který chci sdílet se týkal dětí a jejich životního postoje. Dnes zaznělo, že hlavním úkolem nás rodičů a vychovatelů je pomoci dětem, aby se "zamilovali" do světa a do života. Nechávám rozehrát svou fantazii a představuji si tisíce drobných situací (bosé nohy v trávě, vůně kytek, vílí palouček, čerstvé jahody, vítr ve vlasech, písně, běhání podél řeky, zmrzlina, o kterou se rozdělíme, sranda a vtipkování, pohlazení po vlasech, večerní přitulení, ... je to jak kaleidoskop a každý to uvidíme jinak. "Zamilovat se do světa." Tahle zamilovanost dětem může pomoci překlenout pubertu, kdy se jim zbortí celý svět a vše je nutné vystavět znova. Díky zamilovanosti do světa mohou tuhle temnou propast překlenout ve zdraví. Právě v tomto věku se ukáže, jestli byly milovány, jestli vyrůstaly v bezpečí, jestli měly dost pohádek a inspirativních příběhů, jestli měly kolem sebe krásu, kterou mohly sytit svou duši, jestli používaly své smysly a své schopnosti, jestli zažily sílu rodiny a přátelství. Pro tohle sycení je čas zhruba do 9-10 roku. Pak se děti dostávají do fáze tzv. Rubikonu a jejich otevřenost se mění. A to je dobré vědět. Dokud je čas.
Godi Keller je autorem knížky Škola srdce(m). Pokud ještě chybí ve Vaší knihovničce, doporučuji a je pro Vás k dispozici TADY.