Tip na výlet - Botanicus
Nedávno dcera ve škole procházela epochou Řemesel. Bylo to zajímavé a nejlepší na tom bylo, že si mohla spoustu věcí vyzkoušet na vlastní kůži. Chtěli jsme to ještě trochu podpořit a tak jsme společně s kamarádkami a jejich dětmi vyrazili do Botanicusu. To je krásný areál s Centrem řemesel, rozlehlými zahradami a také prodejnou přírodní kosmetiky.
Nemusíte mít dítě na waldorfské škole, a přesto se Vám bude Botanicus líbit. Je to příjemné místo na výlet s dětmi staršího školkového nebo školního věku. Troufám si říct, že i ochotný puberťák se tu zabaví.
S prťátky to je krapet horší, pro kočárek povrch cest není úplně vhodný (lepší kdyžtak použít nosítko, nebo využívat o to víc zahrady, kde je to v pohodě). Navíc s příliš maličkými dětmi budete muset všechno dělat s nimi/za ně. Ale statečným rodičům se meze nekladou :)
Botanicus je vlastně složený ze dvou částí. Středověká vesnice a navazující rozlehlé zahrady. Dva rozdílné světy, které se krásně doplňují.
Středověká vesnice je zážitkem hlavně díky řadě řemeslných dílen. Ty nabízejí možnost prohlédnout si vybavení řemeslníků a vyptat se na vše, co nás zajímá. Ale hlavně je tu možnost vyzkoušet si jednotlivé činnosti na vlastní kůži. A to je nejvíc. Zkušenost vydá za tisíc slov a obrázků. Platí navíc, že co si vyrobíte, to si také odnesete domů. A tak si třeba u provazníka umotáte pevný provaz, u řezbáře si děti do dřívka vyřezají obrys zvířátka, v tiskařské díle si na papír poctivě natisknete krásný motiv květiny, nebo si třeba u brašnáře uděláte kožený pytlíček na cokoli…
No a pak jsou tu zahrady propojené s vesnicí dvěma východy.
Nádherné zahrady uspořádané tu jako park, tu jako bylinkový ráj, tu jako
zámecká paráda. Najdete tu i labyrint a bludiště, veliké okrasné prvky, které
slouží dětem jako prolézačky a spoustu místa na běhání... Je tu tolik zákoutí a
prostoru, že si sem může přijít odpočinout každý, komu už je v rušné vesnici
"těsno". Nádech, výdech. Aktivity v dílnách a uvolnění v zahradách.
Skvělá kombinace…
Praktické informace
Botanicus je v obci Ostrá. Kousek od Lysé nad Labem. Z Pardubic po D11 směr Praha, cca hodinu do cíle. Z Prahy 35km. Dostupné ale také vlakem.
Vstupné je 150,- dospělý, děti, studenti a důchodci 90,-, rodinné vstupné 440,-.
Parkování je dostatečně velké, na trávě za areálem. A je zdarma.
WC u hodovny, v pohodě.
Pozor na otvíračku, mají "jen" do 17 hodin (prázdniny, so+ne, sv.). Posledně nás to celkem zaskočilo, v zahradách bychom byli ještě dlouho...
V areálu se neplatí penězi, ale "groši". Ty se mění ve směnárně v srdci vesnice a platí se 10Kč za 1 groš. Máte možnost si na místě za 20Kč pořídit plátěný pytlíček, do kterého se groše nasypou. A věřte mi, že pokud ho svěříte svým dětem, bude to pro ně zážitek sám o sobě. A pak to, jak mohou napočítávat cinakající mince, když se má platit… paráda!
Platí se za vyzkoušení řemesla. Symbolická částka je vždy napsaná na domečku, je to třeba 3 groše za výrobu svíčky, 5 grošů za malý kožený pytlíček, 3 groše za rýžování zlata, atd. To jde, ne?
Groši se platí i v hodovně, tedy ve veliké otevřené stodole se solidní staročeskou nabídkou. Nadchla mě domácí polévka (ochutnaly jsme dýňovou i pórkovou), bramborové placky a bramboráčky. Jo a levandulový sirup! No paráda. Ale nají se i klasik, v nabídce jsou asi dvě klasická masožravá česká jídla. Jinak si to poskládáte podle hladu a chuti. Za mě super. A kdyby to někdo měl rád spíš do sladka, je tu také palačinkárna se svou příjemnou nabídkou. Prostě nakonec se tu najedí i všechny děti, ačkoli "špagety s červenou" tu nemají… :D
K dostání jsou i samolepící vizitky do turistického deníku (jak na vesnici, tak na zahrady). Jupííí 😊
Vesnice je uspořádaná do kruhu, a tak se tam větší děti dokážou bez větších problémů pohybovat samostatně. Máme vyzkoušeno. Je to malé a vždy se bez potíží najdete.
A co je za mě NEJ?
Oceňuji poctivě udělanou vesnici, dělá dojem historické repliky, ačkoli jí není. Také kostýmy řemeslníků a dalšího personálu, které dotvářejí atmosféru. A především trpělivost řemeslníků s dětmi. Musí jim jich projít rukama denně spousta a oni stále dokola navádějí na jednotlivé činnosti, podporují a radí. Fakt klobouk dolů!
Ještě oceňuji, že v nabídce jídel chybí laciná lákadla. A také ceny. Podle mě jsou lidové, což se v dnešní době na podobných atraktivních místech prostě nevidí. Tady domácí polévka za 4 groše (rozuměj 40,-Kč) a 0,3 levandulového sirupu za 2 g, nebo třeba bramborová placka za 3 groše.
Perfektní je ten koncept s groši. Už jsem o tom psala výše. Fakt, že se pořád nemusí vytahovat peněženka u mě jednoznačně boduje.
Řemeslo mohou vyzkoušet všichni, nejen děti. Kdo zaplatí, ten tvoří (pro mě ráj :D)
A minus by byl?
Ale tak jo. Jako minus bych dala, že cesty jsou fakt pro zdravé nohy, s babičkami a dědečky opatrně. To stejné s kočárky.
A ještě jsme udělali jednu zkušenost, když bylo chladno. To je pak potřeba počítat s dobrým oblečením (zrovna jsme neměli…). Protože vše je venku. Před deštěm se schováte, ale před zimou ne. Tak, asi tak.
Jinak doporučuji všema deseti! A třeba se tam někdy potkáme 😉